Έκθεση έργων των μαθητών του σχολείου μας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η έκθεση έργων μαθητών του σχολείου μας που έλαβε χώρα στην κεντρική πλατεία Σπάρτης κατά το διήμερο 11-12 Μαΐου..

Η έκθεση ξεκίνησε το πρωί της Παρασκευής 11/5 με τον αγιασμό που τελέστηκε από τον σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Ευστάθιο.

Την έκθεση συνδιοργάνωσαν  το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Σπάρτης και το 1ο ΕΠΑΛ Σπάρτης.

Μετά τα πατρικά λόγια του κ. Ευσταθίου προς μαθητές και εκπαιδευτικούς και το  καλωσόρισμα από τον διευθυντή του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Σπάρτης, Γιάννη Φραγκή, σύντομους χαιρετισμούς απηύθυναν ο βουλευτής Στ. Αραχωβίτης, η αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας Αδ. Τζανετέα, ο  αντιδήμαρχος Σπάρτης Π. Αργυρόπουλος και ο περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Πελοποννήσου Π. Πετρόπουλος.

Ακολούθησε ξενάγηση των παρευρισκομένων στα έργα της έκθεσης, με του επισήμους και τον απλό κόσμο να εμφανίζονται εντυπωσιασμένοι από τις πρωτότυπες κατασκευές που επιμελήθηκαν με μεράκι μαθητές και εκπαιδευτικοί.

Ο ηλεκτρονικός τύπος του νομού μας εκθείασε την εκδήλωση και τους μαθητές όπως και τους εκπαιδευτικούς  όπως μπορείτε να δείτε στο www.apela.gr  και στο Λακωνικό τύπο