Έκθεση με δημιουργίες μαθητών των ΕΠΑΛ, στον σταθμό μετρό Συντάγματος

Μαθητικά έργα και οπτικοακουστικό υλικό από μαθητές των ΕΠΑΛ θα έχουν την ευκαιρία να δουν οι επιβάτες του μετρό στον σταθμό του Συντάγματος, στην έκθεση «Το ΕΠΑΛ δημιουργεί», που εγκαινιάστηκε στις 27 Φεβρουαρίου.

Επιπλέον, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ενημερωθούν για τους 9 τομείς και τις 35 ειδικότητες των επαγγελματικών λυκείων.

Διαβάστε περισσότερα: Έκθεση με δημιουργίες μαθητών των ΕΠΑΛ, στον σταθμό μετρό Συντάγματος

Ημερίδα για τη Μαθητεία στα ΕΠΑΛ

Την Τετάρτη 6 Ιουνίου 2018 στο χώρο του Πνευματικού Κέντρου Σπάρτης πραγματοποιήθηκε επιμορφωτική ημερίδα για τη Μαθητεία στα ΕΠΑΛ.

Την εκδήλωση διοργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Λακωνίας, το Επιμελητήριο Λακωνίας και η Ομοσπονδία Επαγγελματιών, Βιοτεχνών, Εμπόρων Λακωνίας.

Το πρόγραμμα της ημερίδας ήταν το εξής:
18:00 - 18:30 Προσέλευση - Εγγραφές
18:30 - 19:00 Εναρκτήρια ομιλία: Δημήτρης Μπαξεβανάκης, Υφυπουργός Παιδείας,
Έρευνας και Θρησκευμάτων Θεμιστοκλής Κοτσιφάκης, Διευθυντής Γραφείου Υφυπουργού ΠΕΘ
19:00 - 19:30 Χαιρετισμοί: Παναγιώτης    Ν. Πετρόπουλος Περιφερειακός
Διευθυντής Εκπαίδευσης Πελοποννήσου, Γιάννης Παναρίτης Πρόεδρος του Επιμελητήριου Λακωνίας, Σωτήρης Ροϊνός Πρόεδρος της Ομοσπονδιας Επαγγελματιών Βιοτεχνών και Εμπόρων Λακωνίας
19:30 - 19:55 Εισηγήσεις: Γιώργος Καϊόγλου Ομάδα υποστήριξης Μαθητείας Περιφέρειας Πελοποννήσου «Θεσμικό πλαίσιο Μαθητείας ΕΠΑΛ»
19:55 - 20:20 Γεωργία Μπουτσικάρη Υποδιευθύντρια 1ου ΕΠΑΛ Σπάρτης «Η οργάνωση του Μεταλυκειακου έτους - Τάξη Μαθητείας στο ΕΠΑΛ»
20:20-20:40 Παναγιώτης Κουμουνδούρος Υπεύθυνος Μαθητείας 1ου ΕΠΑΛ Σπάρτης «Ο ρόλος της Επιχείρησης στο πρόγραμμα Μεταλυκειακου έτους - Τάξη Μαθητείας»
20:45 - 21:15 Ερωτήσεις - Τοποθετήσεις - Συζήτηση

Επισκέψεις σχολείων στο 1ο ΕΚ Σπάρτης

Κατά το μήνα Απρίλιο καθηγητές και μαθητές των Γυμνασίων και Λυκείων του νομού Λακωνίας επισκέφθηκαν το 1ο ΕΚ Σπάρτης και ενημερώθηκαν για τα έργα των μαθητών, τους τομείς που υποστηρίζονται από το Εργαστηριακό Κέντρο καθώς για θέματα που αφορούν τη Μαθητεία.

Έκθεση έργων των μαθητών του σχολείου μας

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η έκθεση έργων μαθητών του σχολείου μας που έλαβε χώρα στην κεντρική πλατεία Σπάρτης κατά το διήμερο 11-12 Μαΐου..

Η έκθεση ξεκίνησε το πρωί της Παρασκευής 11/5 με τον αγιασμό που τελέστηκε από τον σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Μονεμβασίας και Σπάρτης κ. Ευστάθιο.

Την έκθεση συνδιοργάνωσαν  το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Σπάρτης και το 1ο ΕΠΑΛ Σπάρτης.

Μετά τα πατρικά λόγια του κ. Ευσταθίου προς μαθητές και εκπαιδευτικούς και το  καλωσόρισμα από τον διευθυντή του 1ου Εργαστηριακού Κέντρου Σπάρτης, Γιάννη Φραγκή, σύντομους χαιρετισμούς απηύθυναν ο βουλευτής Στ. Αραχωβίτης, η αντιπεριφερειάρχης Λακωνίας Αδ. Τζανετέα, ο  αντιδήμαρχος Σπάρτης Π. Αργυρόπουλος και ο περιφερειακός διευθυντής Εκπαίδευσης Πελοποννήσου Π. Πετρόπουλος.

Ακολούθησε ξενάγηση των παρευρισκομένων στα έργα της έκθεσης, με του επισήμους και τον απλό κόσμο να εμφανίζονται εντυπωσιασμένοι από τις πρωτότυπες κατασκευές που επιμελήθηκαν με μεράκι μαθητές και εκπαιδευτικοί.

Ο ηλεκτρονικός τύπος του νομού μας εκθείασε την εκδήλωση και τους μαθητές όπως και τους εκπαιδευτικούς  όπως μπορείτε να δείτε στο www.apela.gr  και στο Λακωνικό τύπο