Έναρξη εγγραφών μαθητείας Δ΄φάση

ΕΝΑΡΞΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ Δ ΦΑΣΗ 1ο ΕΠΑ.Λ ΣΠΑΡΤΗΣ

Από Κυριακή 29/9/2019 ξεκινάει η διαδικασία ηλεκτρονικής εγγραφής για το μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας Δ΄φάση για τους απόφοιτους ΕΠΑ.Λ. Η διαδικασία θα διαρκέσει έως την Δευτέρα 7/10/2019 .

Από Δευτέρα 30/9 έως Τρίτη 08/10/19 κατάθεση αιτήσεων δικαιολογητικών στο ΕΠΑΛ για τις παρακάτω ειδικότητες.

1. Πληροφορικής

2. Αισθητικής τέχνης

3.Τεχνικός ηλεκτρολογικών συστημάτων εγκαταστάσεων και δικτύων

4. Τεχνικός οχημάτων

5. Βοηθός νοσηλευτή

6. Τεχνικός μηχαναλογικών εγκαταστάσεων/κατασκευής.

7. Τεχνικός εγκαταστάσεων ψύξης άθροισμα κλιματισμού

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά είναι τα ακόλουθα:

Α) Φωτοαντίγραφο:

1. Απολυτηρίου ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ
2. Πτυχίου ΕΠΑΛ
3.Ταυτότητας
4. Αποδεικτικού ΑΜΚΑ
5. Αποδεικτικού ΑΦΜ
7.Απολυτηρίου και πτυχίου του δευτεροβάθμιου κύκλου σπουδών παλαιότερων ισότιμων τίτλων με έγγραφο ισοτιμίας ή και αντιστοίχισης, εφόσον το έχουν λάβει από τις αρμόδιες αρχές.

Β) Υπεύθυνη Δήλωση

Αιτήσεις Πανελλαδικών 2019

Οι υποψήφιοι που επιθυμούν συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση υποβάλλουν Αίτηση-Δήλωση.

Η Αίτηση-Δήλωση υποβάλλεται ηλεκτρονικά στο Λύκειο, από την Τετάρτη 20 Μαρτίου 2019 ως και την Τρίτη 2 Απριλίου 2019 από τον ίδιο τον ενδιαφερόμενο ή από νόμιμα εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπό του, εκφράζει την αυθεντική βούληση του ενδιαφερόμενου και δεν τροποποιείται.

Η Αίτηση –Δήλωση είναι καθοριστική και δεσμευτική για όλους τους υποψήφιους, που θα συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις ΕΠΑΛ και η μη υποβολή της σημαίνει αποκλεισμό του υποψηφίου από τις εξετάσεις.

Πατήστε εδώ για να ανοίξετε την εγκύκλιο

Πατήστε εδώ για το Υπόδειγμα 1

Πατήστε εδώ για Υπόδειγμα 2

Οριστικοί πίνακες συμμετοχής στη Γ' φάση Μαθητείας από το 1ο ΕΠΑΛ ΣΠΑΡΤΗΣ

Παρατίθενται οι οριστικοί πίνακες συμμετοχής στη Γ' φάση της Μαθητείας στους αντίστοιχους συνδέσμους.

Αισθητικής τέχνης

Βοηθός νοσηλευτή

Τεχνικός εγκαταστάσεων ψύξης

Τεχνικός εφαρμογών Πληροφορικής

Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων

Τεχνικός Οχημάτων

Προπαρασκευαστικό έτος Μαθητείας

Στον παρακάτω σύνδεσμο παρατίθεται  το αρχείο που παρέχει όλη την απαραίτητη ενημέρωση για το προπαρασκευαστικό έτος της  Μαθητείας. Σημειώνεται ότι τα προπαρασκευαστικά μαθήματα ξεκίνησαν την Δευτέρα 4 Φεβρουαρίου και οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν την Κυριακή 17 Φεβρουαρίου

Δηλώσεις συμμετοχής στις Πανελλαδικές

Από  Παρασκευή 16 ως και την Πέμπτη 29 Μαρτίου  θα πρέπει οι υποψήφιοι για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ  που επιθυμούν να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις των  Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ), να υποβάλουν στο Λύκειό τους Αίτηση-Δήλωση υποψηφιότητας συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις, ανακοινώθηκε σήμερα από το υπ. Παιδείας.

Ο υποψήφιος μπορεί να προμηθεύεται την Αίτηση – Δήλωση που αναλογεί στην περίπτωσή του είτε από το διαδίκτυο, είτε από το Λύκειό του.

Στη συνέχεια  θα συμπληρώνει την Αίτηση - Δήλωση σύμφωνα με τις οδηγίες που αναγράφονται στο έντυπο και θα προσέρχεται στο Λύκειό του, για την οριστική ηλεκτρονική υποβολή της.
Εγκύκλιος  Υποψηφίων  ΕΠΑΛ

Εγκύκλιος  Υποψηφίων  ΕΠΑΛ   για προφορική ή γραπτή εξέταση υποψηφίων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν.3699/2008, στις πανελλαδικές εξετάσεις των ΕΠΑΛ έτους 2018, για εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση

Υπενθυμίζεται  ότι όλοι οι ως άνω  μαθητές και απόφοιτοι (υποψήφιοι των Πανελλαδικών εξετάσεων ΓΕΛ και ΕΠΑΛ) με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες που εξετάζονται σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία προφορικά ή γραπτά κατά  περίπτωση, πρέπει ως τις 29 Μαρτίου να υποβάλουν και σχετική αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στο Λύκειό τους.

Διαβάστε περισσότερα: Δηλώσεις συμμετοχής στις Πανελλαδικές