Κανονισμός Εργαστηρίων

Κανονισμός λειτουργίας εργαστηρίων (ισχύει από 24/3/2015)

• Το εργαστήριο είναι χώρος εκπαίδευσης και η όλη παράσταση – εμφάνιση των μαθητών/τριών πρέπει να είναι κοσμία και χωρίς ακρότητες.
  • Απαγορεύεται αυστηρά σε όλους, εντός  των Εργαστηριών, η κατανάλωση οποιουδήποτε ροφήματος, φαγητού, το κάπνισμα και η χρήση κινητού τηλεφώνου.
  • Κατά τη διάρκεια του μαθήματος οι μαθητές οφείλουν να είναι ήσυχοι και να ασχολούνται μόνο με αυτά που προβλέπει το μάθημα. Οι διδάσκοντες έχουν το δικαίωμα να απομακρύνουν από το εργαστήριο οποιονδήποτε παρεμποδίζει την ομαλή διεξαγωγή του μαθήματος, ενημερώνοντας το Διευθυντή του Εργαστηριακού Κέντρου
  • Οι διδάσκοντες έχουν το δικαιωματικά λόγους ασφαλείας να απαγορεύσουν την είσοδο στο εργαστήριο αντικειμένων τα οποία θεωρούν επικίνδυνα.
  • Κατά την διάρκεια των διαλειμμάτων όλοι οι μαθητές εξέρχονται υποχρεωτικά από τα Εργαστήρια.
  • Τα εργαστήρια ανοίγονται μόνο από τους διδάσκοντες και ασφαλίζονται από αυτούς μετά το πέρας του μαθήματος.
  • Η χρήση φόρμας από τους μαθητές του μηχανολογικού ΤΟΜΕΑ είναι υποχρεωτική.
  • Οι  μαθητές σέβονται το χώρο των εργαστηριών και κάνουν προσεκτική χρήση των εποπτικών μέσων-εργαλείων-υλικών-μηχανημάτων κτλ.
  • Καμία συσκευή ή μηχάνημα δεν τίθεται σε λειτουργία χωρίς εντολή από το διδάσκοντα καθηγητή και μετά τη λήξη του μαθήματος δεν πρέπει να μένει υπό τάση.
  • Κατά την παράδοση εργαλείων, υλικών και συσκευών στους μαθητές αυτοί πρέπει άμεσα να ανεύρουν τυχόν φθορές και καταστροφές στους διδάσκοντες.
  • Η πρόσβαση των μαθητών σε βοηθητικούς  χώρους ή χώρους αποθήκευσης υλικών γίνεται μόνο με την άδεια των διδασκόντων.
  • Δεν επιτρέπεται η σύνδεση συσκευών και καλωδίων στους Η/Υ και η χρήση διαδικτύου χωρίς την άδεια του διδάσκοντα.
  • Οι πάγκοι εργασίας και τα θρανία πρέπει να διατηρούνται καθαρά.