Επικαιροποιημένο ενημερωτικό έντυπο σχετικά με τα Διετή Προγράμματα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης των Α.Ε.Ι.

Σας παραθέτουμε επικαιροποιημένο ως προς τα προγράμματα του Ιονίου Πανεπιστημίου, του Πανεπιστημίου Αιγαίου και του Διεθνούς Πανεπιστημίου Ελλάδος (ΔΙ.ΠΑ.Ε.) το ενημερωτικό έντυπο για τα Διετή Προγράμματα Επαγγελματικής Εκπαίδευσης των Κέντρων Επαγγελματικής Εκπαίδευσης (Κ.Ε.Ε.) των Α.Ε.Ι. που αφορούν στους αποφοίτους των ΕΠΑ.Λ. Στον επόμενο σύνδεσμο παρατίθεται το ενημερωτικό φυλλάδιο

Σχεδιασμός και λειτουργία Δ φάσης Μεταλυκειακού έτους

Παραθέτουμε στον επόμενο σύνδεσμο το αναλυτικό δελτίο τύπου του Υπουργείου Παιδείας για τις ειδικότητες που δυνητικά θα λειτουργήσουν στα ΕΠΑΛ της Περιφέρειας Πελοποννήσου στο σχολικό έτος 2019-2020

Λήξη σχολικού έτους

Λήξη μαθημάτων διδακτικού έτους 2017-18

Σας ενημερώνουμε ότι, σύμφωνα με τη με αρ. πρ. 52856/ΓΔ4/30-03-2018 Υ.Α. (ΦΕΚ 1322 τ.Β΄/18-04-2018), ορίζεται ως ημερομηνία λήξης των μαθημάτων του διδακτικού έτους 2017−2018  των ημερησίων και εσπερινών Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, Ειδικών Λυκείων, Ειδικών Επαγγελματικών Λυκείων και Λυκείων των Ενιαίων Ειδικών Επαγγελματικών Γυμνασίων-Λυκείων (δημόσιων και ιδιωτικών) της χώρας, η 25η Μαΐου 2018, ημέρα Παρασκευή.

Προσφορά θέσεων μαθητείας

Καλούμε τους δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς να στηρίξουν για μια άλλη χρονιά το θεσμό της μαθητείας για το σχολικό έτος 2019-2020 δηλώνοντας τις διαθέσιμες θέσεις μαθητείας στο portal του ΟΕΑΔ.  Παραθέτουμε το σχετικό αρχείο στον  επόμενο σύνδεσμο

Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο Σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο.  Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για εκπαιδευτικούς, μαθητές/τριες και γονείς των σχολείων όλης της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, πληροφορίες και ιδέες και να ενεργοποιηθούν δράσεις ευαισθητοποίησης για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και εκφοβισμού που εκδηλώνεται μεταξύ και εναντίον των μαθητών/τριών, ώστε να περιοριστούν οι δίαυλοι εκδήλωσης της βίας στη ζωή των ανηλίκων και αποτραπούν οι αρνητικές συνέπειες στις διαπροσωπικές τους σχέσεις.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, καλούνται οι σχολικές μονάδες της χώρας να αφιερώσουν χρόνο, από 5 Μαρτίου έως 9 Μαρτίου 2018, (δύο ή περισσότερες διδακτικές ώρες με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων) σε δράσεις-συζητήσεις-εκδηλώσεις (π.χ. βιβλιοπαρουσιάσεις, προβολές ταινιών, εικαστικά εργαστήρια, διαδραστικές ομιλίες, βιωματικά σεμινάρια κ.α.) με στόχο την ευαισθητοποίηση σε θέματα βίας και σχολικού εκφοβισμού.